WebP je novi format slika koji se poput šumskog požara širi internetom i koji će nesumnjivo postati standard kada su u pitanju slike i fotografije koje se postavljaju na sajtove. Ali zašto će web developeri i web dizajneri prihvatiti ovaj novi format slika, u čemu je tajna ove tehnologije? Nesumnjivo odgovor se krije u tome da je novi format proizvod razvojnog tima pod okriljem Google kompanije. Izrada web sajtova će usled toga dobiti novu instancu pri kreiranju materijala i sadržaja a to je da slike treba da budu u webp formatu. S obzirom na to da Google razvija pomenutu tehnologiju sigurno je da će to dosta uticati na pretragu i na prikaz rezultata pretrage. SEO optimizacija će od sada uzimati u obzir i format slika koje su postavljene na vašem sajtu.
WebP je novi format slika koji se poput šumskog požara širi internetom i koji će nesumnjivo postati standard kada su u pitanju slike i fotografije koje se postavljaju na sajtove.
WebP – format slika za web
WebP je moderan format slika koji omogućava vrhunsku kompresiju bez gubitaka i sa gubitkom za slike koje će biti upotrebljene na webu odnosno na sajtovima. Veliki broj sajtova je već prihvatio ovaj format kao standard, kako na domaćem tako i na stranom tržištu. Zato kada tražite ponudu za izradu web sajta obavezno obratite pažnju da li ta ponuda obuhvata i konverziju slika u novi format pre postavljanja na internet.
Razlog zbog koga će webp format zauzeti jaku poziciju kada je u pitanju izrada web sajta jeste ta što ovaj format slika omogućava webmasterima da kreiraju slike visokog kvaliteta ali male veličine koje će stranice web sajta učiniti bržim a samim tim i funkcionalnijim što je jedan od važnih faktora kod svakog web sajta.
Način rada WebP formata
WebP kompresija sa gubitkom podataka koristi prediktivno kodiranje za kodiranje slike, VP8 video kodek koristiisti metod za kompresiju ključnih kadrova (keyframe) u video zapisima. Prediktivno kodiranje koristi vrednosti koje se nalaze u susednim blokovima piksela kako bi predvidelo šta treba da se nalazi u sledećem bloku i nakon toga kodira samo razliku.
WebP kompresija bez gubitaka koristi već viđene fragmente slike kako bi tačno rekonstruisala nove piksele. Takođe može koristiti lokalnu paletu ukoliko ne pronađe odgovarajući fragment kojim bi rekonstruisao sliku.
Podrška za WebP
Google Chrome, Safari, Firefox, Edge, Opera su samo neki od pretraživača koji već podržavaju ovaj format slika. Ovaj spisak je svakog dana sve veći ali bitno je napomenuti da je ovaj format moguće koristiti i sa mnogim drugim alatima i softverskim bibliotekama. Programeri su takođe omogućili podršku za razne alate za uređivanje slika. Međutim, kada je Photoshop u pitanju potrebno je instalirati dodatak koji omogućava rad sa slikama sa webp ekstenzijom.
WebP uključuje malu biblioteku za kodiranje i dekodiranje libwebp i alatke za komandnu liniju cwebp i dwebp (koje služe za pretvaranje slika u webp format i obratno), alatke za pregled slika i animaciju.
Reč za kraj
WebP format je svakako format slika koji će preuzeti standard za slike koje će se nalaziti na sajtovima, pogotovo kada je reč o sajtovima koji imaju dosta slika (web prodavnice, portali itd.). Google će kao i uvek forsirati da ovaj standard zaživi i samim tim preporuka je da izrada web sajta obuhvata i konvertovanje slika u webp ekstenziju.